search
top

Wsparcie lekarza i dietetyka

Źródła otyłości nie zawsze są takie same. Mylą się także ci, którzy sądzą, że bezpośrednim powodem przybierania na wadze jest zjadanie zbyt dużej ilości pokarmów. Oczywiście to sytuacja najbardziej powszechna, ale nie jedyna.

Istnieją choroby, których objawem może być szybki rozrost tkanki tłuszczowej. W społecznym odbiorze jest on traktowany jednowymiarowo – na pewno ten człowiek je na potęgę.

Inna okoliczność to nadwaga będąca skutkiem zażywania niektórych leków, szczególnie preparatów sterydowych. Są one podawane także dzieciom, dlatego niektóre z nich już w wieku kilku lat wyglądają na spore. Te efekty uboczne mogą być niezależne od sposobu odżywiania.

Mając do czynienia ze schorzeniem sprzyjającym tyciu lub z zażywaniem leków o podobnych skutkach, terapia zawsze musi się odbywać pod stałym nadzorem lekarza. Od jego kompetencji i wyczucia sporo zależy.

Po zakończeniu leczenia ciało dziecka powinno wrócić do wagi uznawanej za normalną i zdjąć z niego społeczne odium „grubasa”. Wszystko to jest obciążeniem nie tylko fizycznym, ale też psychicznym, o czym należy pamiętać. Medycyna uznaje rzecz jasna każdy typ otyłości za chorobę, dlatego nie zawadzi walczyć z nią pod lekarską kontrolą. Także wówczas, gdy jej przyczyna leży po stronie kalorii.

Również profesjonalni dietetycy mogą być cennym wsparciem, tym bardziej, że część z nich ma za sobą studia medyczne. Dysponują zatem szerszą wiedzą i znacznie lepszą orientacją w procesach zachodzących w dziecięcym organizmie. Ułożą indywidualny plan żywienia, dzięki któremu schudnięcie będzie kwestią czasu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top